تفاوت کاشی و سرامیک معمولی با کاشی تک گل

تفاوت کاشی و سرامیک معمولی با کاشی تک گل

در این مقاله می‌خوانید:

کاشی معمولی و تک گل چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ طرح و لعاب کاشی تک گل چه تفاوتی با کاشی معمولی دارد؟ جنس کاشی تک گل و معمولی با هم متفاوت است یا خیر؟ کاربرد کاشی و سرامیک تک گل و معمولی چه تفاوتی با هم دارد؟ قیمت کاشی تک گل و معمولی چه تفاوتی با هم دارند؟

تفاوت کاشی و سرامیک معمولی با کاشی تک گل

تفاوت کاشی و سرامیک معمولی با کاشی تک گل

زمانی که برای خرید کاشی اقدام می‌کنید، گاهی به نوعی از کاشی بر خواهید خورد که طرح و نقش متفاوتی دارند. بیشتر از آن قیمت آنها توجه افراد را جلب می‌کند. این کاشی‌ها قیمت بالایی دارند و نحوه‌ی محاسبه‌ی قیمت آنها نیز متفاوت است.

به این نوع از کاشی‌ها کوتینگی می‌گویند و در بازار بیشتر با نام کاشی تک گل آنها را می‌شناسند. بسیاری کنجکاوند که تفاوت کاشی تک گل با معمولی را بدانند. در مقالات قبلی کاشی کاوان با انواع کاشی و سرامیک آشنا شدیم و قصد داریم تفاوت این دو را با یکدیگر مقایسه کنیم.

تفاوت کاشی و سرامیک معمولی با کاشی تک گل

تفاوت کاشی و سرامیک معمولی و تک گل در طرح و لعاب

طرح و لعاب کاشی و سرامیک‌های معمولی دارای یک لایه لعاب طرحدار است که تنوع آن بسیار بالا می‌باشد و معمولا در سه دسته‌ی مات، رستیک و پولیش یا براق تقسیم بندی می‌شوند. رستیک، یک نوع لعاب نقش برجسته است که طرح را طبیعی جلوه می‌دهد. همچنین کاشی‌های پولیش درجه‌های متفاوتی برای میزان براقیت دارند.

تفاوت کاشی تک گل و معمولی در لعاب نیز این است که کاشی تک گل می‌تواند ترکیبی از طرح رستیک و براق و حتی مات باشد. بعضی طرح‌های کاشی تک گل نیز بعنوان طرح کاغذ دیواری معروف است. همچنین نوع لعاب کاشی تک گل کیفیت بیشتری دارد.

تفاوت کاشی و سرامیک معمولی با کاشی تک گل

جنس کاشی تک گل و کاشی و سرامیک معمولی

تفاوت جنس کاشی تک گل و معمولی چندان زیاد نیست  و تنها تفاوت آن دقت بالاتر در تفکیک ذرات داخل کاشی و همچنین گذراندن کاشی تک گل از مراحل دقیقتر است که در نتیجه باعث ایجاد جنس مرغوب‌تر و ذرات ریزتر در کاشی می‌شود. البته کاشی‌های تک گل، از جنس پرسلان نیز ساخته می‌شوند که از نظر قیمت باز هم از تک گل‌های معمولی گرانتر هستند.

تفاوت کاربرد کاشی و سرامیک و کاشی تک گل

عمده‌ترین تفاوت در کاشی تک گل و کاشی و سرامیک معمولی را می‌توان در کاربرد آنها دانست. کاشی‌های معمولی برای بسیاری از فضا‌ها قابل استفاده هستند. از نمای ساختمان گرفته تا سرویس بهداشتی و حتی استخر از کاشی و سرامیک معمولی استفاده می‌کنند و این کاربرد گسترده، بسته به هر فضا نوع خاصی از کاشی و سرامیک مخصوص تولید می‌کند.

کاربرد کاشی تک گل نیز بیشتر بعنوان کاشی بین کابینتی استفاده می‌شود. ابعاد آن مناسب فضای بین کابینت است. اما در اتاق خواب یا پذیرایی و بخصوص سرویس بهداشتی نیز استفاده از کاشی تک گل متداول است. ولی کل فضا را معمولا با کاشی تک گل نمیپوشانند. آیت کاشی‌ها بیشتر در ترکیب با سایر کاشی‌ها استفاده می‌شوند. یکی از دلایل آن قیمت بالا است و دلیل دیگر، این است که استفاده از تک گل در تمام فضا به تنهایی چندان زیبا به نظر نمی‌رسد و تکرار آن باعث خستگی از طرح روی ‌کاشی خواهد شد.

 

تفاوت کاشی و سرامیک معمولی با کاشی تک گل

تفاوت کاشی و سرامیک معمولی و تک گل در قیمت

تنها تفاوت قیمت کاشی و سرامیک معمولی و تک گل، این است که کاشی و سرامیک معمولی بر اساس هر متر مربع محاسبه می‌شود و هر یک کارتن کاشی معمولا از یک تا دو متر مربع خواهد بود. ولی کاشی تک گل به صورت برگی ( هر یک عدد کاشی را با عنوان یک برگ می‌شناسند) به فروش می‌رسد. یعنی شما بر اساس هر برگ کاشی باید هزینه پرداخت کنید.  اما مابقی موارد برای تعیین قیمت کاشی‌ها بر اساس جنس کاشی و نوع لعاب و همچنین طرح کاشی محاسبه خواهد شد. ولی همین تفاوت باعث می‌شود که قیمت یک برگ کاشی تک گل گاهی با یک کارتن کاشی معمولی نیز برابر باشد.

تفاوت کاشی و سرامیک معمولی با کاشی تک گل

نتیجه گیری

کاشی تک گل، همانطور که در مقالات قبلی کاشی کاوان توضیح داده شد، یک از انواع کاشی‌های لوکس است و بیشتر جنبه‌ی تزئینی دارد. قیمت این کاشی‌ها برای هر برگ محاسبه می‌شود و کاربرد آنها معمولا در سرویس بهداشتی و بخصوص بین کابینت می‌باشد. اما در پذیرایی، نشیمن و سایر قسمت‌ها نیز قابل استفاده می‌باشد. کاشی‌های تک گل با دقت و وسواس بالا و همچنین در طی مراحل متفاوتی تولید می‌شود و دلیل متفاوت بودن آن‌ها نیز همین موضوع است.

پیام بگذارید