تفاوت سنگ گرانیت و کاشی ، سرامیک

تفوات گرانیت و کاشی ، سرامیک

تفاوت کاشی، سرامیک و گرانیت

اینجا هستیم تا تفاوت سنگ گرانیت و کاشی ، سرامیک را با هم برسی کنیم و مقایسه این دوب ا هم را داشته باشیم .  کاشی و سرامیک از نظر مقاومت دارای درجه‌های متفاوتی هستند. هر کدام از آن‌ها طبق میزان مقاومت برای فضا‌های پر تردد و شلوغ، یا حتی برای نمای ساختمان‌ها به کار می‌روند. وقتی صحبت از استفاده‌ی کاشی در نما و فضای باز می‌شود، افراد به یاد خراب شدن و شکستن کاشی در سرما یا رنگ پریدگی در اثر گرما می‌افتند.
اما کاشی‌های امروزی با استفاده از ذرات و مواد اولیه‌ی مقاومتر دست کمی از سنگ‌های نما ندارند. چه بسا گاهی سنگ‌ها هم در موقعیت‌های مختلف آسیب می‌بینند اما کاشی‌ و سرامیک‌هایی هستند که کاملا مهندسی شده تولید می‌شوند و، تا سالها برای نمای ساختمان یا برای استفاده در فضا‌های پر تردد و حتی در حیاط خانه‌ها بدون مشکل می‌توان آنها را جایگزین سنگ و موزائیک نمود.
اگر بخواهیم آنها را از نظر استحکام و کیفیت دسته بندی کنیم وارد بحث خسته کننده‌ خواهیم شد. زیرا گرید بندی شرکت‌ها و درجه‌ی کیفی کاشی با یک دیگر متفاوت است. اما می‌توان آنها را از نظر مقاومت و افزودنی تقسیم بندی کرد، در بازار نیز به سه دسته‌ی مختلف تقسیم می‌شوند که به توضیح آنها می‌پردازیم

سنگ گرانیت - تتفاوت سنگ گرانیت و کاشی ، سرامیک

کاشی معمولی

قبل از هر چیز باید بدانید یکی از تفاوت سنگ گرانیت و کاشی ، سرامیک بجز جنس خاک، استفاده شده در کاشی و سرامیک، میزان تخلخل در آنها بسیار مهم است. تخلخل در کاشی و سرامیک به فضای خالی بین ذرات آن گفته می‌شود. تخلخل هرچه پایینتر باشد، هم مقاومت فشاری کاشی بالا می‌رود و هم نفوذ آب در آن کمتر خواهد بود. در ساخت کاشی‌های معمولی، این میزان به دلیل درشت بودن ذرات خاک رس بیشتر است و به همین دلیل شاهد مصالح شکننده‌تر نسبت به سرامیک و گرانيت خواهیم بود.
با وجود اینکه این میزان گرید بندی شده است و شرکت‌های مختلف توانستند با افزودنی‌های دیگر مقاومت کاشی‌های معمولی را بالاتر ببرند اما باز هم شاهد شکنندگی بیشتر در کاشی معمولی خواهیم بود. این کاشی‌ها معمولا یا در فضای باز استفاده نمی‌شود و یا ضخامت آن را برای مقاومت بیشتر بالا می‌رود، ولی باز هم دچار مشکل خواهند بود زیرا؛ در فصل زمستان آب به منافذ نفوذ خواهد کرد و پایین آمدن دمای هوا باعث یخ زدن ذرات آب می‌شود و منبسط شدن آب به اصطلاح باعث ترکیدن کاشی معمولی می‌شود یا آنها را دچار ترک می‌کند.

کاشی - تفاوت سنگ گرانیت و کاشی ، سرامیک

سرامیک‌های معمولی با تخلخل پایین

سرامیک‌ها از ذرات خاک ریزتر مانند فلدسپات و سایر ذرات هستند که می‌توانند میزان تخلخل موجود در خاک رس را جبران کنند استفاده می‌نمایند، این موضوع باعث می شود که تخلخل پایین آمده و مقاومت در برابر رطوبت و فشار بالاتر برود. اما هر سرامیکی برای استفاده در مکان‌های شلوغ‌تر یا نما استفاده نمی‌شود ولی معمولا سرامیک‌ها به طبع عملکرد بهتری نسبت به کاشی دارند.
یکی از بهترین نوع سرامیک‌ها، پرسلان است که با خاک رس سفید و ترکیبات سرامیک ساخته می‌شود ولی ذرات و خاک آن کاملا الک شدند و قبل از شکل دهی و پختن با دستگاه پودر می‌شوند تا تخلخل آنها تا بیشترین حد پایین آمده و به طبع تراکم بیشتری را شاهد باشند. این سرامیک‌ها بسیار محکم هستند و نفوذ آب در آنها نزدیک به صفر است. پشت این سرامیک‌ها نیز به رنگ سفید نزدیک است.  در مطلب کاشی پرسلان چیست ؟ به خوبی در این مورد صحبت کرده ایم

ساخت سرامیک گرانیتی

حتی اگر میزان تخلخل را به صفر برسانیم و کاشی و سرامیک را در معرض دمای بالاتر قرار دهیم، باز هم مقاومت ذرات خاک رس در هر نوعی که باشد تا حدی بالا می‌رود. پس قدم بعدی استفاده از ذرات مقاوم‌ترین سنگ موجود در طبیعت یعنی گرانيت است‌.
گرانيت جزو سنگ‌های محکم و مقاومی است که به راحتی نمی‌شکند و نفوذ آب در آن نزدیک به صفر است. کارشناسان و سازندگان کاشی مانند تولید کنندگان شرکت کاشی کاوان، ذرات سنگ گرانيت را با خاک رس سفید و سایر عناصر مکمل ترکیب می‌کنند و از آن کاشی‌ با لعاب زیبا و با مقاومتی در حد سنگ تولید می‌کنند. سرامیک‌های گرانیتی بدون شک از تمام کاشی‌ها و سرامیک‌ها محکمتر است چرا که ذرات سنگ گرانيت را در خود دارد.

سرامیک گرانیتی کاوان - تفاوت سنگ گرانیت و کاشی ، سرامیک

سایت کاشی کاوان

کاشی کاوان برای سهولت در خرید شما امکان ثبت سفارش از طریق سایت را، برای هموطنان خود در تهران فراهم نموده است. شما می‌توانید با مراجعه به سایت جدیدترین محصولات کاشی کاوان را مشاهده نموده و برای انتخاب کاشی مناسب خود و کمک گرفتن در انتخاب نوع کاشی و سرامیک با کارشناسان در سایت کاوان ارتباط برقرار کنید، سپس با اطمینان خرید خود را انجام دهید.

نتیجه گیری

کاشی و سرامیک بدون شک از مصالح پر کاربرد در ساختمان است که هم در برابر رطوبت مقاوم می‌باشد و هم می‌توان آن را بعنوان عایق استفاده کرد. استحکام کاشی و سرامیک بر اساس مقاومت فشاری آن و میزان جذب رطوبت تعیین می‌شود و با در نظر گرفتن مقاومت فشاری آن در فضاها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مقاومت کاشی‌ها در حدی بالا رفته است که می‌تواند حتی جایگزین سنگ در نما و موزائیک در کف حیاط هم باشد. کاشی، سرامیک و گرانيت راحت‌ترین راه برای درک درجه‌ و میزان مقاومت آنها می‌باشد و به گونه‌ای جزو سه دسته‌ی اصلی آن به حساب می‌آید.

پیام بگذارید