کاشی پرسلان چیست و چه تفاوتی با سرامیک معمولی دارد

کاشی پرسلان چیست و چه تفاوتی با سرامیک معمولی دارد

کاشی پرسلان چیست؟

کاشی پرسلان نوعی از کاشی است که مقاومت آن نسبت به کاشی‌های معمولی بسیار بالاتر است و همچنین در برابر مشکل اصلی مصالح ساختمان یعنی رطوبت و حرارت بالا مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌دهد.
طرح‌های زیبا و متنوعی برای کاشی پرسلان وجود دارد که آن را به یک گزینه‌ی مناسب برای استفاده در فضاهای بسته و باز تبدیل کرده است. فرآیند ساخت این نوع کاشی به طور کلی با سایر کاشی‌ها یکسان است اما جزئیات آن تفاوت بیشتری را شامل می‌شود. مواد اولیه ترکیبی از خاک رس و ماسه‌ی ریز است و به آن فلدسپات نیز اضافه می‌کنند. اما این فرمول کلی آن می‌باشد، در واقع افزودنی‌های مربوط به هر شرکت سازنده از نظر جزئیات متفاوت خواهد بود.
مواد اولیه با کمک میکسر کاملا ترکیب می‌شود تا در تمام سطوح آن شاهد بافتی یکدست باشیم. این بافت یک دست و متراکم دلیل اصلی زیبایی و مقاومت بالای آن خواهد بود. در مورد حرارت پخت نیز کاشی پرسلان در درجه‌ی ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ درجه‌ی سانتیگراد قرار داده می‌شود که حدود ۳۰۰ درجه از حد اقل و حد اکثر دما برای کاشی معمولی بالاتر است. ترکیب این فرآیند باعث تولید یک کاشی مقاومتر و متراکم و البته سنگین است که لعابی یکدست‌تر و زیبا را ایجاد می‌کند.

ویژگی‌های کاشی پرسلان

متراکم بودن یک ویژگی کاشی پرسلان است ‌که باعث ایجاد چند ویژگی در آن می‌شود. کاشی پرسلان به لطف افزودنی‌های مختلف و بافت یکدست خود در برابر رطوبت مقاومت بالایی دارد. البته نه کاملا مقاوم اما نفوذ آب در آن به سختی انجام می‌شود.
از نظر حرارت نیز این نوع کاشی تحمل بالایی دارد و به راحتی آسیب نمی‌بیند. مقاومت کاشی پرسلان در برابر ضربه نیز بسیار بالا است و همچنین تحمل وزن بسیار خوبی را نسبت به سایر مصالح نشان می‌دهد. می‌توان کاشی پرسلان را حد وسطی میان سنگ و کاشی دانست که هم مقاوم است و هم قیمت مناسبی دارد.
جدا از مقاومت بالایی که این نوع کاشی دارد و فرآیند دقیقتر آن در ساخت، زیبایی خیره کننده‌ی آن را نیز نباید نادیده گرفت. طرح‌های سنگی این کاشی گاهی با سنگ طبیعی نیز اشتباه گرفته می‌شود و برای سنگ مکمل یا جایگزین خوبی است. همچنین لعاب آن به لطف پیشرفت در ساخت کاشی در انواع طرح‌های براق و سوپر پولیش، مات، نقش برجسته و حتی سه بعدی هم وارد بازار شده است.

از دیگر ویژگی‌های کاشی پرسلان می‌توان به قابلیت شستشوی آسان اشاره کرد و اینکه با توجه به مقاومت بالا احتیاجی به نگهداری در شرایط خاص نخواهد داشت.

کاربرد کاشی پرسلان

کاربرد کاشی پرسلان بیشتر در کف ساختمان‌ها و سرویس‌های بهداشتی می‌باشد. اما بسته به طرح‌های مختلفی که وارد و با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد خود در سالن اجتماعات و همچنین راهرو‌های شلوغ بسیار می‌تواند مناسب باشد. با توجه به اینکه فضای باز و تغییرات شدید دما و آب و هوا به این کاشی آسیبی نمیرساند و در نما یا حیات‌های خانه نیز به راحتی قابل استفاده خواهد بود.

کاشی پرسلان چه تفاوتی با سرامیک دارد

در واقع کاشی پرسلان و سرامیک معمولی هر دو در یک دسته قرار می‌گیرند. با این تفاوت که کاشی پرسلان تحت فرآیند شدیدتر و با دقت بالاتری تولید می‌شود که میزان تخلخل در میان ذرات آن به حداقل رسیده است. همین ویژگی در کنار یکنواختی دقیقتر میان بافت کاشی پرسلان تفاوت‌‌های دیگر را به وجود آورده است که به آنها اشاره می‌کنیم.

  • تفاوت در قیمت سرامیک و کاشی پرسلان : قیمت کاشی پرسلان به دلیل ویژگی‌های خاص آن و کاربرد گسترده‌تر از سرامیک معمولا گرانتر است. دلیل آن هم برتری است که در شرایط مختلف شامل می‌شود و همچنین تحت شرایط سخت‌تری تولید شده است.
  • تفاوت کاشی پرسلان و سرامیک در مقاومت آنها : اگرچه سرامیک از نظر ذاتی رسانا نیست و همین ویژگی آن را به یک مصالح خوب تبدیل کرده است. اما کاشی پرسلان در حدی این موضوع را شدت داده است که بعنوان عایق صدا، رطوبت و حرارت می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.
  • تنوع طرح‌های کاشی پرسلان و سرامیک : هر دو نوع سرامیک دارای طرح‌های متنوعی هستند به سختی می‌توان در مورد بهتر بودن طرح آنها حرفی به میان آورد. اما با کمی دقت روی طرح‌های هر یک می‌توان کیفیت بیشتری را در کاشی‌های پرسلان احساس کرد.
  • تفاوت در نصب کاشی پرسلان و سرامیک معمولی : نصب سرامیک معمولی به طبع آسان‌تر از پرسلان انجام خواهد شد. دلیل آن هم این است که کاشی پرسلان به راحتی بریده نمی‌شود و به الماس برش برای آن نیاز است. اما برش سرامیک به راحتی انجام می‌شود و با ملات‌های قدیمی مانند دوغاب و سیمان سفید به راحتی می‌توان آن را روی دیوار اجرا کرد‌. در حالی که کاشی پرسلان عملا برای نصب به چسب‌های لاتکس یا چسب کاشی نیاز دارد. همچنین نصب آن به دلیل وزن بالا باید با دقت بیشتری انجام شود.

آیا کاشی پرسلان بهترین نوع ‌کاشی می‌باشد؟

این انتخاب بر عهده‌ی شما است زیرا با وجود تمام ویژگی‌هایی که گفته شد کاشی پرسلان تنها یکی از انواع مختلف کاشی و سرامیک می‌باشد و این تنوع هم باعث حق انتخاب بالای افراد می‌شود و هم آنها را در انتخاب کاشی مورد نیاز خودشان دچار سرگیجه خواهد کرد.
کاشی پرسلان کاربرد‌های مختلفی دارد اما محدود هم هست و در مواقعی سایر کاشی و سرامیک‌ها بهتر عمل می‌کنند. اما انتخاب نهایی آنها بر عهده‌ی مشتری است و شرایط و نیاز هر فرد بسیار مهم خواهد بود.

نتیجه گیری از کاشی پرسلان

شاید تا به اینجا متوجه شده باشید که دلیل برتری کاشی پرسلان نسبت به سرامیک معمولی چه چیزی است. تراکم بالا که بخاطر استفاده ا ذرات ریزتر به وجود آمده است و استفاده از خواص عناصر دیگر برای استحکام و زیبایی بالا باعث تولید این محصول کاربردی و پرطرفدار در صنعت ساختمان شده است.
انواع کاشی‌ها هنگام مراجعه‌ی شما برای اقدام به خرید وجود دارد که ممکن است در انتخاب دچار مشکل شوید اما اگر با ویژگی‌های هریک به خوبی آشنا باشید به خوبی می‌توانید انتخاب آن را انجام دهید، هدف کاوان تایل نیز از این مقالات اطلاع رسانی به شما عزیزان و سهولت برای انتخاب مناسب شما می‌باشد.

پیام بگذارید